לפעמים אני מרגיש שהזדקנתי וכבר לא אחווה את ההתרגשות של להיט שכובש את העולם.

ואז זה קורה ומשום מקום מגיח לאוויר להיט פופ ייחודי שכובש כל גיזרה, מדגים את הדרך בה יוצרים ומפיקים היום שירים ומציג את הדרך החדשה בה מתנהלת תעשיית המוזיקה הפופולרית.

הדוגמה הנוכחית הוא Old Town Road של הראפר הצעיר Little Nas X, על שלל גירסאותיו, בעיקר זו המשותפת עם Billy Ray Cyrus שהצליל שלו והסיפור מאחורי יצירתו והפצתו הוא לא פחות ממרתק.

אני עוקב בקביעות אחר מצעד הלהיטים האמריקאי שמפרסם מגזין התעשייה Billboard ושם לב לאחרונה לשני טרנדים כמעט בלעדיים בסאונד של השירים המאכלסים את המצעד. הראשון הוא כמובן הטראפ. קשה להתחמק מה-HiHat של מכונת התופים ה-TR808 שמדלג בין שמיניות לחלקי 64 ומגדיר את הסגנון. אם מקשיבים לטופ טן האמריקאי ברצף, זה נשמע כמעט כמו ביט אחד ארוך, בטמפו כמעט זהה.

הטרנד השני הוא הקאנטרי-פופ החדש. השירים כולם בסולם D או G כי כך הם נכתבים על גיטרה. זה מזכיר לי משאפ מדהים שמישהו עשה לפני חמש שנים וערך שישה שירי קאנטרי שונים בפרוטולז. שווה האזנה.


מה שמעניין הוא שבקאנטרי-פופ החדש יש יותר ויותר פזילה לכיוון הטראפ, וגם שם מתחילים לשמוע קלאפס של 808 ואפילו את ההייהאט הבלתי נמנע. היה זה רק עניין של זמן עד ששני הסגנונות יתמזגו אחד בשני. מדובר בהתנגשות טקטונית בין גזעית.

ליטל נאס אקס היה בן 19 כשנשר מהקולג׳ בג׳ורג׳יה והתחיל לפרסם סרטונים הומוריסטים קצרים ברשת. בדצמבר האחרון הוא הקליט ושחרר בעצמו את השיר Old Town Road. כאן נכנס לתמונה השותף הראשון של נאס ליצירה ולא פחות חשוב, לתמלוגים העצומים שזורמים בימים אלה.

Young Kio, בחור הולנדי בן 19 גם כן, התחיל לייצר בגיל 16 ביטים באמצעות תוכנת FL Studio שקיבל במתנה מחבר. לרוקרים שבינינו אסביר שה-Beat הוא בעצם ה׳פלייבק׳ של שיר היפ הופ והמפיקים יוצרים אותם כדי שראפרים יבצעו עליהם את החריזה שלהם. קיו התחיל למכור את הביטים שלו ברשת ב-20$ לחתיכה וכשהצליח לחסוך 180$, פתח חשבון ב-Beatstars, אתר שבו מפיקים מציעים ביטים שלהם למכירה. אחד הביטים של קיו תפס את אוזנו של ליטל נאס. הביט מורכב ממקצב של 808, עם תפקיד בס שמנוגן על ידי קיק של 808 בכיוונים שונים ומארבעה אקורדים מסומפלים של בנג’ו. כאן נכנסים לתמונה שני שותפים חדשים ומפתיעים: טרנט רזנור מנהיג להקת Nine Inch Nails ושותפו Atticus Ross. קיו סימפל את הבנג׳ו מקטע נידח של NIN בשם 34 Ghosts IV. ליטל נאס אקס קנה את הביט ב-30$. לו היה משקיע עוד כמה עשרות דולרים, היה יכול נאס להיות עשיר בעוד מיליון או שניים.

איך זה קורה? אתר ביטסטארז מציע כמה רמות מחירים לביטים כשכל רמת מחיר מאפשרת זכות מלאה יותר בשימוש וברווחים שעשויים להיווצר מהשימוש בביט. 30$ היקנו לנאס זכות למכור עד 3,000 עותקים מהשיר, זאת למזלו הרב של קיו שהפך לשותף בזכויות בשיר יחד עם רזנור ורוס.

אולד טאון רואד הפך מהר מאד לויראלי ונכנס בסערה למצעד הלהיטים האמריקאי ואפילו למצעד הקאנטרי. אבל אז הודיעו מנהלי בילבורד שהם מסירים את השיר ממצעד הקאנטרי כי “הוא לא כולל מספיק אלמנטים של שיר קאנטרי”. כמובן שההחלטה הזו הריחה מגזענות ויצרה מיד שערוריה גדולה, אבל אז הגיע להצלת המצב האביר על הסוס הלבן, השותף המפתיע הבא, זמר הקאנטרי הוותיק, בילי ריי סיירוס, שמוכר כיום בעיקר כאביה של מיילי סיירוס. בילי ריי הציע לנאס להקליט איתו גירסה של השיר. הגירסה הזו הפכה בין לילה ללהיט ענק שובר שיאים, שנכון לימים אלה מבלה כבר 14 שבועות בראש המצעד האמריקאי.

לפני כשבועיים הופיעו נאס וסיירוס במה שנראה כהופעת נצחון מרגשת בטקס חלוקת פרסי המוזיקה השחורה האמריקאית. לשלוש דקות התמזגו להן תרבות הקאבוייז עם תרבות ההיפ הופ, עם רקדנים ורקדניות שחורות ולבנות ובעיבוד מרשים שכלל הבלחות הרמוניות אלינגטוניות.

בשבוע שעבר יצא נאס מהארון ואמר שהוא מקווה שהיציאה שלו תחולל שינוי בעולם המוזיקה, בעיקר בקהילות השמרניות של הקאנטרי וההיפ הופ.

שימו לב כמה אירועים והתרחשויות אמנותיות, עסקיות ופוליטיות קרו סביב שיר פופ פשוט בן ארבעה אקורדים. זה הכח והיופי של הפורמט המוזיקלי הזה באורך 3 דקות שממשיך להסעיר את העולם ואותי.