איך יוצרים להיט ב-2019?

לפעמים אני מרגיש שהזדקנתי וכבר לא אחווה את ההתרגשות של להיט שכובש את העולם.

ואז זה קורה ומשום מקום מגיח לאוויר להיט פופ ייחודי שכובש כל גיזרה, מדגים את הדרך בה יוצרים ומפיקים היום שירים ומציג את הדרך החדשה בה מתנהלת תעשיית המוזיקה הפופולרית.

הדוגמה הנוכחית הוא Old Town Road של הראפר הצעיר Little Nas X, על שלל גירסאותיו, בעיקר זו המשותפת עם Billy Ray Cyrus שהצליל שלו והסיפור מאחורי יצירתו והפצתו הוא לא פחות ממרתק.

אני עוקב בקביעות אחר מצעד הלהיטים האמריקאי שמפרסם מגזין התעשייה Billboard ושם לב לאחרונה לשני טרנדים כמעט בלעדיים בסאונד של השירים המאכלסים את המצעד. הראשון הוא כמובן הטראפ. קשה להתחמק מה-HiHat של מכונת התופים ה-TR808 שמדלג בין שמיניות לחלקי 64 ומגדיר את הסגנון. אם מקשיבים לטופ טן האמריקאי ברצף, זה נשמע כמעט כמו ביט אחד ארוך, בטמפו כמעט זהה.

הטרנד השני הוא הקאנטרי-פופ החדש. השירים כולם בסולם D או G כי כך הם נכתבים על גיטרה. זה מזכיר לי משאפ מדהים שמישהו עשה לפני חמש שנים וערך שישה שירי קאנטרי שונים בפרוטולז. שווה האזנה.


מה שמעניין הוא שבקאנטרי-פופ החדש יש יותר ויותר פזילה לכיוון הטראפ, וגם שם מתחילים לשמוע קלאפס של 808 ואפילו את ההייהאט הבלתי נמנע. היה זה רק עניין של זמן עד ששני הסגנונות יתמזגו אחד בשני. מדובר בהתנגשות טקטונית בין גזעית.

ליטל נאס אקס היה בן 19 כשנשר מהקולג׳ בג׳ורג׳יה והתחיל לפרסם סרטונים הומוריסטים קצרים ברשת. בדצמבר האחרון הוא הקליט ושחרר בעצמו את השיר Old Town Road. כאן נכנס לתמונה השותף הראשון של נאס ליצירה ולא פחות חשוב, לתמלוגים העצומים שזורמים בימים אלה.

Young Kio, בחור הולנדי בן 19 גם כן, התחיל לייצר בגיל 16 ביטים באמצעות תוכנת FL Studio שקיבל במתנה מחבר. לרוקרים שבינינו אסביר שה-Beat הוא בעצם ה׳פלייבק׳ של שיר היפ הופ והמפיקים יוצרים אותם כדי שראפרים יבצעו עליהם את החריזה שלהם. קיו התחיל למכור את הביטים שלו ברשת ב-20$ לחתיכה וכשהצליח לחסוך 180$, פתח חשבון ב-Beatstars, אתר שבו מפיקים מציעים ביטים שלהם למכירה. אחד הביטים של קיו תפס את אוזנו של ליטל נאס. הביט מורכב ממקצב של 808, עם תפקיד בס שמנוגן על ידי קיק של 808 בכיוונים שונים ומארבעה אקורדים מסומפלים של בנג’ו. כאן נכנסים לתמונה שני שותפים חדשים ומפתיעים: טרנט רזנור מנהיג להקת Nine Inch Nails ושותפו Atticus Ross. קיו סימפל את הבנג׳ו מקטע נידח של NIN בשם 34 Ghosts IV. ליטל נאס אקס קנה את הביט ב-30$. לו היה משקיע עוד כמה עשרות דולרים, היה יכול נאס להיות עשיר בעוד מיליון או שניים.

איך זה קורה? אתר ביטסטארז מציע כמה רמות מחירים לביטים כשכל רמת מחיר מאפשרת זכות מלאה יותר בשימוש וברווחים שעשויים להיווצר מהשימוש בביט. 30$ היקנו לנאס זכות למכור עד 3,000 עותקים מהשיר, זאת למזלו הרב של קיו שהפך לשותף בזכויות בשיר יחד עם רזנור ורוס.

אולד טאון רואד הפך מהר מאד לויראלי ונכנס בסערה למצעד הלהיטים האמריקאי ואפילו למצעד הקאנטרי. אבל אז הודיעו מנהלי בילבורד שהם מסירים את השיר ממצעד הקאנטרי כי “הוא לא כולל מספיק אלמנטים של שיר קאנטרי”. כמובן שההחלטה הזו הריחה מגזענות ויצרה מיד שערוריה גדולה, אבל אז הגיע להצלת המצב האביר על הסוס הלבן, השותף המפתיע הבא, זמר הקאנטרי הוותיק, בילי ריי סיירוס, שמוכר כיום בעיקר כאביה של מיילי סיירוס. בילי ריי הציע לנאס להקליט איתו גירסה של השיר. הגירסה הזו הפכה בין לילה ללהיט ענק שובר שיאים, שנכון לימים אלה מבלה כבר 14 שבועות בראש המצעד האמריקאי.

לפני כשבועיים הופיעו נאס וסיירוס במה שנראה כהופעת נצחון מרגשת בטקס חלוקת פרסי המוזיקה השחורה האמריקאית. לשלוש דקות התמזגו להן תרבות הקאבוייז עם תרבות ההיפ הופ, עם רקדנים ורקדניות שחורות ולבנות ובעיבוד מרשים שכלל הבלחות הרמוניות אלינגטוניות.

בשבוע שעבר יצא נאס מהארון ואמר שהוא מקווה שהיציאה שלו תחולל שינוי בעולם המוזיקה, בעיקר בקהילות השמרניות של הקאנטרי וההיפ הופ.

שימו לב כמה אירועים והתרחשויות אמנותיות, עסקיות ופוליטיות קרו סביב שיר פופ פשוט בן ארבעה אקורדים. זה הכח והיופי של הפורמט המוזיקלי הזה באורך 3 דקות שממשיך להסעיר את העולם ואותי.

שיתוף: facebooktwittergoogle plus


כך הולך הרוח – שיר הנושא של האלבום החדש

אני שמח לשחרר היום את שיר הנושא מתוך האלבום החדש שלי שייצא ממש עוד מעט, “כך הולך הרוח“.

יהלי סובול ואני כתבנו את “כך הולך הרוח” לפני כמעט ארבע שנים, במהלך ״צוק איתן״, במסגרת סדנת כתיבה של שלושה שבועות בה נכתבו מרבית שירי האלבום החדש.

גל כהן הקליט באולפן שלי, טל ברגמן הגיע מאמריקה במיוחד לתופף, רודי ביינסין היא הזמרת האורחת ופיטר רוט שר איתה קולות רקע. משה לוי ואני ניגנו בגיטרות, סינטיסייזרים מודולריים, פסנתר ואורגן והפקנו מוזיקלית.

יהלי סובול מספר על התהליך המיוחד של כתיבת השיר:

“בקיץ 2014, ממש לפני ותוך כדי הימים הקשים של צוק איתן, יזהר ואני החלטנו לעשות ניסוי, אותו האמת אני רוצה לעשות הרבה שנים, להקים לנו מפעל זעיר לכתיבת שירים, שבו ניפגש מדי בוקר, אני בתפקיד התמלילן ויזהר בתפקיד המלחין, ופשוט נשב לעבוד ולכתוב שירים ביחד.

זו היתה חוויה חדשה לגמרי עבורי. השיר הראשון שנכתב, תוך כדי ההתרגשות של ההתחלה והפתיחות הגדולה שבאה עם הצעד הראשון היה ‘כך הולך הרוח’. כיוון שלא היה לי שום ניסיון בצורת הכתיבה הזאת הרשיתי לעצמי להתפרע עם טקסט אסוציאטיבי וארוך. הגשתי את המילים לחדר השני של ‘המפעל’ שבו ישב יזהר עם גיטרה, במחשבה שיכול להיות שהטקסט הזה בכלל לא ניתן להלחנה. אבל יזהר הפתיע אותי, למיטב זכרוני עוד בהמשך אותו יום, עם הלחן המבריק הזה, שתפס בדיוק את מצב הרוח של המילים.

בהרבה משירי אני לא זוכר איך ומתי הם נכתבו, אבל השיר הזה תמיד יהיה בשבילי זיכרון חזק של רגע יצירתי מרגש”.

שיתוף: facebooktwittergoogle plus


גיטריסטים: החיפוש אחר הדיסטורשן המושלם

מהו הדיסטורשן המושלם בסאונד של גיטרה? מה זה בכלל דיסטורשן?
בניתי 10 סוגים של אוברדרייב/דיסטורשן על מגבר אחד קטן כדי להבין אם זה מיתוס או שיש באמת הבדלים בין הסאונד שיוצרים הרכיבים השונים.
מבחן הדיסטורשן עצמו מתחיל בדקה 02:18
מומלץ להאזין באוזניות או במוניטורים טובים.

1N4001 & 2x 1N4001 (Asymmetric)
1N4004 & 2x 1N4004 (Asymmetric)
2x Orange LEDs
Bypass
2x 1N4148
2x Blue LEDs
MPF102 JFET & 2N5457 JFET (Asymmetric)
2x КП303И Russian JFETs
2x BAT-85 Schottkey diodes
КП303И Russian JFET & Orange LED (Asymmetric)
1N4148 diode & J201 JFET (Asymmetric)

Recorded with a Shure Unidune III 545 microphone to Protools HD,
@88Khz/24bit

שיתוף: facebooktwittergoogle plus

חמישה שיעורים חשובים בלונדון בזכות עפרה חזה

לאחרונה מלאו 18 שנים למותה של עפרה חזה.
המפגש המקצועי בין עפרה לביני היה פורה ומיוחד החל מהרמיקס הראשון שעשיתי ל״גלבי״ בשנת 1984 והגיע לשיאו בשנת 1988, בהפקה שלי ל״אם ננעלו״ והאלבום הבינלאומי ״שדי״, אחד משיאי הקריירה שלי וכנראה ההצלחה הבינלאומית הגדולה ביותר של אמן ישראלי.
עפרה מעולם לא זכתה בארץ להערכה שקיבלה באירופה ובארה״ב, אבל אני חזיתי בזה בשבועות הארוכים שבילינו באולפני הקלטה באנגליה.
אין ספק שהעבודה עם עפרה פתחה בפני דלתות מעבר לים, אבל בעיקר נתנה לי הזדמנות נדירה לעבוד במיטב האולפנים עם מיטב טכנאי ההקלטה וללמוד מהם.

בית הספר המשמעותי ביותר שלי היה בפעם הראשונה שנסעתי לאנגליה לעשות מיקס.
בסתיו 1987, כבר הייתי בעיצומה של ההפקה לרמיקס של ״אם ננעלו״, כש״קולדקאט״ האנגלים סימפלו את השירה של עפרה מ״אם ננעלו״ המקורי לרמיקס שלהם לשיר של Eric B & Rakim. היה ברור שיש פה צירוף מקרים חד פעמי ויש להכות בברזל בעודנו חם ולהציע לעולם את הרמיקס שלי.
יאיר ניצני (אז מנכ״ל הד ארצי ויזם הפרוייקט) ואני, עלינו על מטוס ליומיים של מיקס באולפן החם ביותר אז בלונדון, Sarm West של המפיק טרוור הורן, עם אחד הטכנאים הצעירים הבולטים שלו, Bob Kraushaar.
קשה לי לתאר את ההתרגשות כשנכנסתי לאולפן בפעם הראשונה.
ה-SSL האימתנית על 72 כניסותיה, צמד מכונות ההקלטה הדיגיטליות 24 ערוצים של סוני ושלל מכשירי האאוטבורד היו כמו חלום שהתגשם. כל זה בחדר מיקס קטן אך מדוייק להפליא ששכן בקומפלקס מרווח אך לא מנקר עיניים במערב לונדון.

שיעור מס. 1: מיקס זה לא קומזיץ.
התחלנו לעבוד.
בשעה הראשונה ארגנתי את המכשירים שהבאתי מהארץ, את הסיקוונסר שהריץ את הסאמפלר שלי ועוד כמה מודולים, בנוסף לערוצים המוקלטים.
עזרתי לבוב לזהות את כל הכלים המנגנים (הוא הופתע שאני מריץ ערוצים ״חיים״ ולא מוקלטים ומשנה סאונדים במהלך המיקס) וכשהכל היה מסונכרן והשיר ניגן, הוא אמר לי ״אוקיי, אז נתראה בסביבות ארבע אחר הצהריים?״. זה היה ההלם התרבותי הראשון שלי. מה, הוא לא מסכים שאשב איתו במהלך המיקס? הייתי רגיל למיקסים ישראליים שהלהקה כולה יושבת בקונטרול כמו בחדר אוכל של קיבוץ, הבסיסט מתעקש שאין מספיק בס והמפיק שולח ידיים לקונסולה כמו כומר סוטה לנערי מקהלה.
בדיעבד למדתי מבוב את הצורך בריכוז מוחלט בזמן המיקס, את החשיבות של להיות לבד כדי למצות את הרעיונות שלך כארכיטקט של המיקס ולהשמיע למפיק את ההתקדמות בתחנות קבועות ולקבל ממנו הערות להמשך.

שיעור מס. 2: הקטנים הם גדולים.
כשחזרנו לאולפן אחר הצהריים אחרי שוטטות מתוחה ברחובות לונדון, בוב הציע שנקשיב למיקס במצבו הנוכחי. לשאלתו באילו מוניטורים ארצה להקשיב, עניתי שבגדולים כמובן. בוב פנה לעוזר הטכנאי שלו וביקש שילחץ Play ויצא מהחדר.
אני שהתרגלתי להקשיב בזמן המיקס לרמקולים הגדולים ולהגביר בהדרגה את הווליום ככל שהשעות התארכו והעייפות גברה, למדתי באותו יום שהמוניטורים הגדולים והיקרים שבאולפן, בעצם מיועדים בעיקר ללקוחות שרוצים להתענג על השיר שלהם. מאז גם אני מקפיד להקשיב במהלך רוב שעות המיקס בווליום נמוך, חלק מהזמן במונו ומגביר רק כשאני רוצה לבדוק את הנמוכים או כשאני רוצה להשמיע לשותפיי לפרוייקט. אז, גם אני יוצא בדרך כלל מהחדר, כדי לא להחשף לגירוי שבווליום החזק.

שיעור מס. 3: חו״ל יש רק בישראל.
ההאזנה למיקס המתהווה באותו אחר הצהריים היתה רגע של מפח נפש. בשביל זה נסענו לאנגליה לעבוד באולפן של 3,000 דולר ליום עם טכנאי של 1,000 דולר ליום?
הכל נשמע רגיל, נורמלי.
במשך שבועות פינטזתי על המיקס בלונדון, על הסנר ה״חו״לי״ שיעשו לי שם, על הדיליים והריברבים והפטנטים שאנחנו בלבאנט רק חולמים עליהם.
במקום זה שמעתי משהו שלא ציפיתי לשמוע: את הטרקים שלי, כפי שהם, מאוזנים יפה אחד עם השני אבל ללא זיקוקים ופיצוצים.
שאלתי את בוב: אולי תשים על הסנר גייטד ריברב ותקצין את האיקיו שלו ותקמפרס אותו הרבה יותר?
בוב עיווה את פניו ואמר: אוקיי, בוא ננסה. הוא התחיל לעשות כל מיני דברים ומרגע לרגע זה נשמע משונה ומעוות.
מבחינתו, הטרקים שלי הם הדבר שהתכוונתי אליו. הוא לא יכול היה לדמיין את רגשי הנחיתות שלנו בארץ באותה תקופה, את המושג ״סאונד חו״ל״. בכלל המושג ״חו״ל״ במובן של משהו טוב יותר מאשר אצלנו, קיים רק בארץ. לאנגלים חו״ל זה מקום שמבלים בו חופשה נהדרת.

שיעור מס. 4: גם מיקס הוא עבודה של 9 עד 5 (או 10 עד 7).
בוב המשיך לעבוד ויאיר ואני ירדנו ללובי לשחק פינבול עם המתופף של סימפל מיינדס. מדי פעם עליתי לבקר ולשבת על הספה מאחורי בוב.
בשעה שבע בערב, בוב הסתובב אלי ואמר: אוקיי, זה הזמן לסיים להיום, נתראה מחר בעשר בבוקר.
הופתעתי. אני שהייתי רגיל למיקסים עד שעות הבוקר כשההורדה מתבצעת כבר בעיניים עצומות, הייתי מלא אנרגיה ולא רציתי לחזור למלון ולחכות עד מחר להמשך המיקס.
כשחזרנו לאולפן למחרת, הבנתי שבוב צדק. האזניים הטריות של כולנו זיהו מיד את מה שעדיין לא פתור במיקס וכך בילינו את היום השני בעבודה משותפת יותר, בקבלת ההחלטות הסופיות של המיקס.
ברור שזו צורת עבודה שהיתה סוג של מותרות בתעשיית המוזיקה הישראלית של סוף שנות השמונים, אבל אז נולד אצלי הרצון שהתגשם רק כשבע שנים מאוחר יותר, לעבוד באולפן משלי, בלי מגבלות של שעות, עם היכולת ללכת הביתה בשעה סבירה ולקיים חיי משפחה.
כשאני הולך הביתה באמצע המיקס, הוא נשאר איתי ואני איתו. זה מאפשר לי לדמיין מה אני רוצה לעשות איתו הלאה. כשאני מקשיב בבית, אני רושם לי המון הערות, גדולות כקטנות ומיישם אותן למחרת.
כמובן שהיום זה מתאפשר בקלות כשאנחנו לוחצים save ויכולים לחזור גם שבועיים אחר כך ולתקן דברים במיקס, אבל יש משהו נכון בעבודה של יומיים רצופים. ביום הראשון אני בונה את המיקס באופן אינטואיטיבי וביום השני אני עושה תיקונים ואוטומיישן סופי.

שיעור מס.5 ואחרון: מיקס טוב שורד 30 שנה.
בלילה אחרי סיום המיקס ולפני הטיסה חזרה ארצה, שמעתי את המיקס מספר פעמים בווקמן (ע״ע בוויקיפדיה) שלי והרגשתי אכזבה. חלק מהתובנות שתיארתי כאן עדיין לא חלחלו אלי והרגשתי שלא קיבלנו את ״החו״ל האמיתי״. רק כשחזרנו ארצה והתחלנו להשמיע לאנשים את המיקס והתרחקתי מהחוויות המכוננות בלונדון, התחלתי להבין את הגדולה שבמיקס של בוב.
החודשים שחלפו לאחר מכן היו כמו רכבת הרים. הסינגל יצא והפך ללהיט ענק באירופה, מקום ראשון בכל מצעדי המכירות (חוץ מבאנגליה שם הגיע למקום 15…).
להבדיל מהרבה הפקות אחרות רוויות ריברבים ודיליים משנות השמונים (גם שלי), המיקס של ״אם נעלו״ עדיין נשמע רענן ורלוונטי, משהו בסאונד שלו הוא על זמני ומעבר לכל אופנה.
יותר מכל, היומיים ההם בלונדון היו עבורי חוויה משנה חיים. אז התחילה עבורי פאזה מקצועית חדשה. הבנתי שאני מפיק מוזיקלי מקצועי והתחלתי ללמוד את המקצוע הזה ברצינות.
שבוע טוב,
יזהר

שיתוף: facebooktwittergoogle plus

1 2 3 4